Villa Nova Uhřínov

fotka: 

Cestou z Rychnova nad Kněžnou do Deštné v Orlických horách narazíte na archeologické muzeum a skanzen Villa Nova Uhřínov. Skanzen je postaven na louce obklopené lesem, nedaleko obce Uhřínov. Stavba tohoto muzea byla zahájena již roku 1992, v roce 1994 bylo založeno občanské sdružení Villa Nova.  Jedná se o ukázku kolonizační vesnice z období středověku.

První stálá expozice muzea byla pro veřejnost zpřístupněna v obci Jedlová, a to1.1.1991.

V současnosti je v muzeu instalována expozice věnovaná plátenictví, řezbářství, sklářství a mlynářství. Dále jsou zde k vidění expozice, které Vám přiblíží nejen historii tohoto kraje, ale i historii zimních sportů nebo turistiky.

V areálu najdete mimo muzea také skanzen, v němž naleznete např. „kopii“ chlebové či železářské pece, sušičky na ovoce či roubené polozemnice. Skanzen se nachází necelých 500metrů od muzea.  Kromě obytných domků je zde k vidění např. kovárna, stodola či chlév. Při stavbě budov byly použity repliky původních nástrojů a všechny práce byly prováděny pomocí historických technologií.

Hlavně pány by mohl oslovit fakt, že se kousek od areálu nachází  reduta-rekonstrukce opevnění z 30.ti leté války.

Prohlídky skanzenu jsou možné jak s průvodcem, tak i bez něj, skanzen je otevřen celoročně, není ani oplocen. Přes léto se tu koná spousta zajímavých akcí. Vaše děti budou jistě nadšeny volně pobíhajícími zvířátky, jako např. ovcemi a kozami.